SALLONI I VJESHTES 2016
Ditėn e shtunė, 26 Nėntor 2016, ora 18.00, nė Galerinė e Arteve tė Shkodrės u pėrurua ekspozita tradicionale e artit pamor “Salloni i vjeshtės”2016, edicioni i 10-tė. Ky aktivitet ėshtė pjesė e programit tė eventeve tė Bashkisė sė Shkodrės kushtuar Festės Kombėtare tė Pavarėsisė. Edicioni i 10-tė i kėtij aktiviteti, i kuruar nga Sidi Kanani dhe Suzana Varvarica Kuka, vendos nė qendėr tė tij marrėdhėniet mes qytetit dhe Sallonit duke formuluar njėkohėsisht njė homazh pėr tė largėtin Salon tė vjeshtės parisiane tė 1903 prej nga ai merr emrin. Juria e pėrbėrė nga Ferit Kola, Suzana Kuka dhe Edison Ceraj vlerėsoi me Cmimin fitues tė "Sallonit tė vjeshtės 2016" veprėn e piktorit Andi Hila. Artistėt pjesmarrės: Adnan Bushati Agim Kadillari Alket Frasheri Andi Hila Arben Suma Arif Lushi Artan Draēini Azem Kuēana Bahri Jubani Bujana Demiraj Denisa Brahimi Diomen Boriēi Edis Kadija Edison Shahini Eremira Jahja Ergys Vela Eros Dibra Esmerilda Herovi Fatlum Doēi Fatmir Juka Hashim Kruja Hilmi Tafa Ila Gjinaj Liljana Ēefa Lindita Dedukaj Gjoka Lubjana Dashi Nirvana Baja Petrit Bilali Selma Bardhi Shefqet Hyseni Sokol Kola Umberto Pali Xheneta Kadillari