"Prandaj Hyji i lartėsoi..."
Ditėn e mėrkurė, dt. 22.06.2016, ora 20.00, nė mjediset e Galerisė sė Arteve tė Shkodrės u pėrurua ekspozita e pikturės me titull” Prandaj Hyji i lartėsoi…” kushtuar martirėve tė ekzekutuar nga diktatura komuniste, Imzot Vinēens Prennushit dhe 37 shokėve tė tij, organizuar nga Arqidioqeza Shkodėr-Pult , Shoqata Drejtėsi dhe Paqe nė bashkėpunim me Bashkinė Shkodėr. Artistėt pjesmarrės: Alket Frashėri, Andi Hila, Edi Hila, Edison Shahini, Edmond Gjikopulli, Hasan Nallbani, Ila Gjinaj, Kazimir Frączek, Lekė Tasi, Pjotr Sujka, Rubin Mandija, Sidi Kanani, Theodhoraq Napoloni. Ekspozita do tė qėndrojė e hapur pėr publikun deri me dt.30.06.2016.